אירוויזיון – סיכום חצי הגמר השני: אימרי זיו וישראל בגמר הגדול, מי עוד?

 עוד חצי גמר הגיע והלך, וכעת אנחנו יודעים מי הן 26 המדינות שיופיעו בגמר הגדול. חצי הגמר הזה היה איכותי יותר מזה של יום שלישי, למרות שגם לו כמובן היו שירים טובים יותר וטובים פחות. הייתה גם הצעת נישואין לזמרת המקדונית, המנחים האוקראינים שוב פעם הפגינו אנגלית במבטא כבד עד בלתי ניתן להבנה ורמת משחק עצובה (אם כי משמעותית מוצלחת יותר מהזוועה שחווינו ביום שלישי), ואימרי זיו השלים את המשימה המוטלת עליו כאשר היה האחרון לעלות לבמה עם השיר "I Feel Alive", ושלח את ישראל לגמר בשנה השלישית ברציפות. כעת נחכה לראות את אימרי מופיע בגמר הגדול במוצ"ש. אך קודם לכן, נסכם את חצי הגמר השני של אירוויזיון 2017:

 סרביה: In Too Deep (לא עלו לגמר)

לטיאנה, הזמרת הסרבית, יש סיפור דומה יחסית לשל אימרי זיו – גם היא החלה את דרכה בתחרות כזמרת ליווי בשנים קודמות, כאשר היא ליוותה את השיר הסרבי בשנת 2009 (הגיע אז למקום ה14). הפעם, כזמרת הראשית, היא הופעה בשמלה שהזכירה באופן חשוד שמלת כלה (כמו בערך חצי מהמתמודדות בחצי הגמר הראשון) ולמרות שיר לא רע בכלל לא הצליחה לעלות. אם זה ינחם את טיאנה, בשנתיים הקודמות סרביה סיימה במקום האחרון בחצי הגמר, והפעם נראה שזה לא היה המצב. ציון: 6.5 מתוך 10.

אוסטריה: Running On Air (עלו לגמר)

ובאיזה סטייל הם עלו, כאשר הוכרזו כמדינה האחרונה שתופיע ביום שבת. נתן טרנט הנערי והכריזמטי סיפק הופעה פשוטה אך כובשת, עם שיר Good Feeling ששמענו כמוהו כבר בעבר אך עשוי היטב. לרעת החברים האוסטרים יאמר שבזכות התפאורה חשבתי במשך כל השיר על העובדה שהמופע מזכיר באופן חשוד את הסמל של DreamWorks. ואז התחלתי לחשוב על שרק. אתה לא אמור לחשוב במהלך האירוויזיון על שרק. ציון: 7 מתוך 10.

aus
אין ספק שהילד של DreamWorks גדל מהר. נתן טרנט

מקדוניה: Dance Alone (לא עלו לגמר)

 דבר ראשון, מזל טוב ליאנה בורצ'סקה על שני דברים: על ההריון שלה (שהיא דאגה להזכיר בכל הזדמנות אפשרית, אפילו בקדימון לשיר), ודבר שני לרגל נישואיה – שהוצעו ואושרו בשידור חי רגע לפני ההכרזה על המדינות העולות לגמר. על עלייה לגמר, לצערה, נצטרך לאחל לה מזל טוב בפעם אחרת. יאנה עלתה לבימת האירוויזיון עם שיר גנרי כל כך שאני בטוח כמעט בוודאות שהוא הועתק מבחינת הלחן משיר פופולארי אחר, נראה אם תוכלו להגיד לי מה הוא (ברצינות. אני לא זוכר איך קוראים לו, אבל אני יודע שהוא קיים!). האירוויזיון הוא אמנם לא המקום המקורי ביותר בעולם, אבל זה סתם גובל בזלזול. ציון: 5 מתוך 10.

מלטה: Breathlessly (לא עלו לגמר)

נחשו מה? צדקתם. עוד שמלת כלה. מה יהיה איתכם, מזרח אירופה? מה יהיה בשנה הבאה, כולכן תעלו לבמה עם שמלה עשוייה ממסמכי גירושין? בכל אופן, קלאודיה ניסתה לייצג את מלטה באירוויזיון עשר פעמים. כן, קראתם נכון, עשר פעמים. זו הפעם . הראשונה שהיא מצליחה להשיג את הפרס המיוחל. אבל לצערה הרב בלדות פשוט לא תופסות השנה. נקווה בשבילה שתצליח לייצג את מלטה שוב מתישהו. ציון: 4.5 מתוך 10.

רומניה: Yodel It! (עלו לגמר)

"היי, בגרמניה ואוסטריה יש הרבה אנשים שיודעים לעשות יודל. גרמניה ורומניה נשמע די דומה, אולי אנשים לא ישימו לב. יאללה, עושים שיר יודל!"
אני מניח שזה מה שעבר לצוות הרומני בראש כשהם כתבו את השיר המייצג של מדינתם לאחת התחרויות הגדולות בתבל – כי אין דרך טובה יותר לייצג את המדינה שלך והתרבות שלה, מאשר להשתמש בסממן תרבותי מובהק של מדינה אחרת. מה גם שהסרטון שהוצג מאחורי הזמרים על מסכי הענק היה נראה כאילו נערך בWord 2003, וברמה משמעותית עלוב יותר מהתצוגה של מדינות אחרת. נקודות זכות ניתנו לרומנים על כך שהיו להם תותחים על הבמה, ושהם אפילו רכבו עליהם בנקודה מסוימת. וגם שהיודל היה די טוב בסופו של דבר. ציון: 5.5 מתוך 10.

הולנד: Lights And Shadows (עלו לגמר)

שיאללה. שלוש נשים על הבמה, אף אחת מהן לא בשמלת כלה. כבר על זה מגיעה להן נקודת בונוס! מה גם שאין הרבה מה להגיד על השיר שלהן, הוא פשוט היה טוב. מבוצע היטב, הרמוניה יפה של שלושת הקולות, אין הרבה מה להרחיב כי אין פה הרבה מעבר. מה שכן, הקדימון לשיר הציג שתיים מהן כקלפטומניות רציניות. חוש הומור נחמד יש להולנדים. ציון: 7 מתוך 10.

הונגריה: Origo (עלו לגמר)

מודה אני ומתוודה – אני לא יודע הרבה על התרבות ההונגרית. לכן כשהכריזו המנחים האוקראינים (אני לא מתכוון לזכור את השמות שלהם, תתמודדו) שהשיר הבא הולך להיות בסגנון הונגרי עממי, לא ידעתי למה לצפות. אבל בטח שלא ציפיתי לזה. המופע הזה נראה מתאים יותר לבוא מאחת מהמדינות השכנות לנו, לא ממדינה אירופאית. שלא תבינו לא נכון, אין לי בעיה עם המופע – דווקא היה די מעניין והביצוע היה מדוייק – אבל כשג'וסי החל לתופף על ספק-דרבוקה-ספק-קנקן-מים, אני איבדתי את זה. ציון: 6 מתוך 10.

hun
ספק דרבוקה, ספק קנקן מים. ג'וסי פפאי

דנמרק: Where I Am (עלו לגמר)

פרט טריוויה מעניין – אניה, הזמרת הדנית, הינה חצי דנית וחצי אבוריג'ינית. השילוב, אם יורשה לי לציין, הוא טוב מאד. גם ההופעה הדנית הייתה טובה מאד, עם שיר חזק ויכולות ווקליות מרשימות. גם הפירוטכניקה השתלבה היטב, והעגילים שלה נראו כאילו נגנבו מתוך שעון מטוטלת. ציון: 7.5 מתוך 10.

אירלנד: Dying To Try (לא עלו לגמר)

האמת, קצת חבל. ככל הנראה הקול הכי מיוחד באירוויזיון – הייתי צריך לברר באינטרנט במהלך המופע שאכן מדובר בבחור למהדרין. לא אגזים יותר מדי אם אומר שדוד ד'אור נשמע לידו כמו זמר בס. התפאורה המקורית של הבלון הפורח גם הוסיפה ליחודיות. הפאשלות הקטנות לקראת סוף השיר כנראה פגעו בו יותר מדי, ואירופה פספסה קול מיוחד באמת שלא ישיר במוצ"ש. ציון: 7 מתוך 10.

סן מרינו: Spirit Of The Night (לא עלו לגמר)

זו הפעם הרביעית שוולנטינה מונטה מייצגת את סן מרינו, אחרי שייצגה אותם שלוש שנים ברצף בין 2012 ל2014. הפעם מצטרף אליה גם ג'ימי ווילסון האמריקאי, מדטרויט במקור. עצוב לראות שתופעת המתאזרחים הגיעה מהכדורסל האירופאי גם לתחרויות השירה האירופאיות. ג'ימי ו-וולנטינה שרו דואט בסגנון דיסקו, מהסוג שהייתם שומעים בפסקול של סרט משנות ה80. ולדעתי, זה גם המקום בו הוא ראוי שישאר. ציון: 5 מתוך 10.

קרואטיה: My Friend (עלו לגמר)

ז'אק הודק עלה לבמה עם גימיק מעניין – הזמר שיכול לשיר בשני קולות שונים לחלוטין. כמו תמיד, הפרסומת לא לחלוטין מייצגת את המציאות, כאשר הקול הגבוה יותר של ז'אק נשמע מאולץ למדי. Impressive nonetheless. השיר היה קיטשי כל כך שכנראה גם קרין גורן הייתה ממליצה להפחית בכמות הסוכר, אבל זה בדיוק מסוג הדברים שבאירוויזיון אוהבים מאד. אישית לא התלהבנו כל כך, אבל בבירור דעת הקהל הייתה שונה כי ז'אק הולך להוכיח את היכולות הווקאליות שלו גם בגמר במוצש. ציון: 6 מתוך 10.

נורווגיה: Grab The Moment (עלו לגמר)

למה כל השירים באירוויזיון לא יכולים להיות ככה? הנורווגים הפציצו בענק, גם עם השיר, גם עם ההופעה החיה וגם עם הטריק הגאוני של להכניס רעש סטטי בצבע סגול לתמונה בכמה מקומות בשיר – בהתחלה הייתי בטוח שהטלוויזיה שלי מודיעה לי שסופה קרב, אבל לבסוף הבנתי שזה חלק מהמופע. מעניין לראות האם בעתיד עוד מדינות יעשו שימוש יצירתי שכזה בהצגת תמונות על המסך בזמן המופע (איטליה גם עשו זאת בשנה שעברה, אבל בהיקף קטן יותר). בקיצור – זה היה השיר של הערב. נקודת בונוס למתופף עם המסכה בסגנון דאפט-פאנק. ציון: 8.5 מתוך 10.

nor
ניצחו את הערב. ג'אוסט

שוויץ: Apollo (לא עלו לגמר)

דווקא אחד השירים האהובים עליי באופן אישי לא הצליח לעלות לגמר. הסתכלו נא, כל מעצבי השמלות של מזרח אירופה – ככה מעצבים שמלה! באופן כללי, השיר היה קליט, פופי, זמרת יפה עם להקה בצבעים עזים סטייל קליפים של סטטיק ובנאל – מה עוד רוצים אוהדי האירוויזיון מעבר? שוקולד טובלרון לכל הצבעה? המאוכזבים הרשמיים של הערב, הגיע להם לעלות. ציון: 7.5 מתוך 10.

בלארוס: Story Of My Life (עלו לגמר)

הבלארוסים החליטו ללכת על סגנון פופ סקנדיבי משולב עם קאנטרי, עם מילים בשפת אמם. השילוב המעניין הזה, יחד עם תפאורה מקסימה ותלבושות מוצלחות, נתן להם מקום לא צפוי אך מוצדק בגמר. מי היה מאמין? אני לא יכול להעביר ביקורת על המילים, כי לצערי אני לא מבין בלארוסית. מקווה מאד שאני לא משבח כרגע שיר שמטיף לצריכת חשמל לא חסכונית או התעללות בקשישים. I'll take my chances. ציון: 7.5 מתוך 10.

bela
זה נשמע יפה, אבל על מה הם שרים? נאביבנד

בולגריה: Beautiful Mess (עלו לגמר)

זו לא הייתה הפתעה שבולגריה עלו לגמר – גם בגלל שהם הוכרזו כמדינה הראשונה שעולה, וגם בגלל שסוכניות ההימורים שמו אותם במקום השלישי בסיכויים לזכייה בתחרות כולה. קריסטיאן קוסטוב, בסה"כ בן 17 (כמו אייזיאה האוסטרלי מחצי הגמר הראשון), סיפק את אחת ההופעות היציבות והמרשימות ביותר של הערב – למעט קולות הקהל ברקע קשה לשים לב שזו לא הקלטת סטודיו. זה מרשים עוד ביותר בהתחשב בגילו הצעיר של הזמר המוכשר הזה, ואני מצפה לראות האם יצליח לעמוד ברף הגבוה שהציב לעצמו בחצי הגמר הזה. ציון: 8 מתוך 10.

ליטא: Rain Of Revolution (לא עלו לגמר)

היה ברור שמתישהו הרצף של השירים המוצלחים ייגמר מתישהו – וליטא כאן בשביל לדאוג לזה. הזמרת הליטאית נשמעת במשך חצי מהשיר כאילו היא לא מצליחה לנשום, ואני בטוח שבמהלך החודשים הרבים שההפקה הליטאית דאגה לעצב את המופע לפרטים הקטנים ביותר, הם יכלו למצוא משהו יותר טוב להחזיק בו את השיער של הזמרת שלהם מאשר עיפרון. על השיר עצמו אני לא הולך להרחיב יותר מדי, אני חוסך לכם כאן זמן. ציון: 4.5 מתוך 10.

אסטוניה: Verona (לא עלו לגמר)

ושוב, השיר שנמצא לפני אחרון בסדר ההופעה הוא השיר שנמצא במקום האחרון בדירוג שלי. מהמיקרופון של לורה שלא עבד בהתחלה, עד לשירה הגבוהה הרבה יותר מדי של הזמר קויט, שום דבר לא ממש עבד בשיר הזה. הדוגמא המושלמת לכך היא המבטים המגוחכים שקויט נותן למצלמה (דקה 1:15, אני מפציר בכם), שנותנים בדיוק את ההפך מהאפקט הדרמטי שהם מנסים ליצור. אסטוניה הלכו לאיבוד בוורונה, ולא הצליחו למצוא את הדרך לגמר. ציון: 4 מתוך 10.

ישראל: I Feel Alive (עלו לגמר)

אגלה לכם סוד – כשבניתי את התבנית לסיכום הזה, עוד לפני שחצי הגמר השני החל בכלל, כתבתי את הכל מראש כאילו ישראל כבר עלתה לגמר. כזה אני, אופטימיסט. ההשערה היהירה במקצת שלי קיבלה משנה תוקף כאשר אימרי עלה לבמה וקיבל את הצהלות והקריאות החזקות ביותר ששמענו כל הערב – ובצדק. דם, אש, ותמרות עשן – בשני האלמנטים האחרונים השתמש אימרי במופעו (הראשון אסור על פי חוקי האירוויזיון), שבנוסף לנוסחא הישראלית של זמר ושני רקנדי רקע כלל מופע פירוטכניקה מרהיב למדי. שליטה ווקאלית מרשימה של אימרי בשיר לא פשוט בכלל, בהתחשב בכך שהיה אחד הזמרים היותר אקטיביים על הבמה הערב, סידרה לו את המקום בגמר בקלות יחסית. נראה שהתחזיות הפסימיות של סוכניות ההימורים (מקום 23-25 בגמר) ישתנו מחר לטובה – לא אתפלא בכלל אם אימרי יתעלה על המקום ה14 שחובי סטאר הגיע אליו בשנה שעברה. ציון: 8 מתוך 10.

Imri
הופעה משובחת של הישראלי. אימרי זיו

וכעת תמו חצאי הגמר. תמונת העולות המאושרות הושלמה, ואנחנו נחכה למוצ"ש בכדי לראות מי מבין 26 המדינות תהיה המנצחת הגדולה של השנה. בהצלחה לכולן, ובהצלחה במיוחד לאימרי! הגמר יחל במוצ"ש בשעה 22:00.

המנצחת הגדולה של הערב: נורבגיה

המפסידה הגדולה של הערב: אסטוניה

נקודה לסיום: הזכרתי זאת גם בסיכום חצי הגמר הראשון, אבל קצת אירוני שבתחרות שהססמא שנבחרה לה היא "Celebrate Diversity", השלישיה המנחה מורכבת ב100% מגברים לבנים. מילא הם היו מוצלחים, עוד הייתי מחליק את זה להפקה, אבל המאולצות שלהם (ולעיתים, כמו בתחילת המופע, פשוט לא במקום) ואי היכולת שלהם לדבר אנגלית מבלי לבלוע חצי מהמילים גורמת לי לעמוד מאחורי כל תירוץ שעלול להחליף אותם. כמה יעלה להטיס את המנחים השוודים של האירוויזיון הקודם לקייב?

מודעות פרסומת

2 תגובות בנושא “אירוויזיון – סיכום חצי הגמר השני: אימרי זיו וישראל בגמר הגדול, מי עוד?

הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

בלוגים ב-WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: